iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

classic Classic list List threaded Threaded
21 messages Options
12
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
This post was updated on .
Problemi ka filluar qe ne momentin kur isha duke luajtur me nje loje pastaj automatikisht iphone hyri ne restore mode dhe nuk dilte fare prej saj.
E ktheva me restore ne firmware 4.2.1 por pastaj me eshte paraqitur error 1015.
Kam pare plot video ne youtube por shumica prej tyre kerkonin qe iphone te futej ne DFU mode por une edhe sipas udhezimeve nuk po muj ta fus ne dfu mode pershkak se se pari del ne restore mode dhe pastaj nuk heket fare.
Poashtu kam lexuar se metoda me e mire eshte qe dikush tjeter te krijoj custom firmware te 4.2.1 por problemi eshte se kam harruar qfar basebandi ka qene iphone por metoda e vetme mbetet te provoj disa custom firmware deri sa itunes ta pranoj :)?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
Atëherë, kjo është guida. Po ti bësh të gjitha hapat me kujdes, do ta zgjidhësh pa problem.

Shkarko nga faqja jonë programin iReb
http://www.iphonealbania.net/2011/12/ireb-programi-qe-zgjidh-problemet-1600.html

Krijo një custom firmware të iOS 4.2.1 me anë të sn0wbreeze, më pas bëji restore me këtë firmware me anë të iTunes.

Këtu do të gjesh sn0wbreeze, zgjedh versionin për iOS 4.2.1
http://ih8sn0w.com/

Dhe këtu iOS 4.2.1 për të përdorur në këtë tool
http://www.iphonealbania.net/p/download-firmware-itunes.html

Përdor mënyrën "Expert Mode" për të krijuar custom firmware dhe sigurohu që të kesh zgjedhur opsionin "Activate The iPhone"

Pasi të keni krijuar dhe shpëtuar në një kartelë. Hap iReb  dhe vendose iPhone në DFU, tani shko në iTunes dhe mbaj të shtypur butonin SHIFT dhe "restore" tani seleksiono custom firmware të iOS 4.2.1 që ke krujuar me sn0wmbreeze.

Nëse ke një iPhone Sim-locked:
Duhet të instalosh basebandin e iPad. Lidhe iPhone me redsn0w dhe vendos iOS 4.1 origjinal dhe më pas seleksiono "install baseband iPad" dhe vazhdo me hapat e tjerë. Pasi të kesh përfunduar, shko tek Cydia dhe shkarko ultrasn0w për të zhbllokuar valët e kartës.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
This post was updated on .
dendi faleminderit shume
Faktikisht mbreme e kam ndrequr iphonin sepse i tere problemi ishte se nuk mundja ta futja ne DFU mode por ne fund ja arrita qellimit.
Por ajo qe kam gabuar eshte qe nuk kam selektuar opcionin "Install Ipad Baseband" pasi u frikesova se do ishte keq por kur e bera jailbreak dhe mora ultrasnow nga cydia prap se prap thote "No Service"
Tani pyetja ime eshte : A mundem ta perseris proceduren ,pra permes redsnow te selektoj firmware origjinal dhe me pas ta selektoj edhe opcionin install IPAD BASEBAND" edhe pse mbreme e kam bere vetem Install Cydia?
Faleminderit!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
Po mund ta besh edhe thjeshte opsionin "install baseband" duke hequr seleksionimin e "Install Cydi" nese Cydian e ke instaluar njehere. Keshtu mund te shkarkosh ultrans0w dhe ta zhbllokosh pa problem
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
po por tash ne redsnow shiko si me del
http://i.imgur.com/pQqFV.jpg
ndersa tash opcioni install ipad baseband nuk del fare??
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
Provo te shkarkosh nje version me te ri te Redsn0w
http://www.iphonealbania.net/p/programe.html
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
po sikur te perdor snowbreeze
dhe tja bej preserve baseband .. qfare behet pastaj?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
Po njelloj eshte nese i ke bere restore njehere, eshte  e kote qe ti besh preserve baseband pastaj.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
nejse e bera install ipad baseband me version te ri te redsnow
do provoj me vone edhe me ultrasnow dhe do te tregoj nese e kam ndrequr apo jo
Flm shum per gatishmerine per te ndihmuar!
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
Dendi e bera install Ipad baseband por prap se prap e qet "No Service" ndoshta eshte duhur qe ta bej atehere kur kam bere restore?
A mundem prap ta bej restore iphonin ne 4.2.1 dhe me pas me redsnow ta bej install ipad baseband
shum flm per ndihme??
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
Po mund ta besh dhe me pas te instalosh ipad baseband, nuk duhet te kesh probleme pasi 4.2.1 eshte versioni i fundit per 3G. Provoje dhe na thuaj.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
e bera restore prej fillimit .. poashtu e instalova ipad baseband
tash basebandi eshte 06.05.00 , instalova ultrasnow por prap se prap "No Service"
Sinqerisht me vjen shum inat sepse me ka marre shume kohe duke provuar e  provuar dhe nuk ben.
Te lutem ke ndonje ide se si mund tja bej ? Ja edhe foto si ma qet kur selektoj carrieren
http://i.imgur.com/RUq8N.png
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
E çuditshme, shiko mire versionin e Ultrasn0w qe ke shkarkuar sepse duhet ta zhbllokoje
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
i tere problemi eshte se ne fillim kur e kam bere restore per her te pare nuk e kam bere install ipad baseband
por vettem install cydia por pastaj pas nje kohe e kam bere vetem install baseband (basebandi eshte bere ne 06.05.00) por nuk eshte zhbllokuar.
Besoj qe faji nuk eshte tek ultrasnow sepse eshte ai i repo666.ultrasnow.com
por problemi qendron tek baseband :S
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
6.05.00 apo 6.15.00, sepse te duhet 06.15.00 qe te funksionoje me ultrasn0w. Je i sigurte qe iPhone eshte 3G me 4.2.1?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
popo e drejte
basebandi qenka 06.15.00 sepse jam habitur
por quditerisht nuk funksionon ultrasnow :s
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
Shiko, provo njehere kete menyre. Fshije Ultrasn0w nga telefoni. Instalo Fixer Ultrasn0w dhe me pas Ultrasn0w. Provo nese te funksionon kjo metode. Nuk di si te ndihmoj ndryshe pasi eshte shume e çuditshme qe nuk te funksionon, normalish te gjitha ato qe kane iPhone 3G e zhbllokojne shume thjeshte me Ultrasn0w dhe nuk kane probleme.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
Nejse per kete problem u dorzova ..skam cfare te bej
faleminderit shumeeee per ndihme
te lutem shiko nje teme tjeter qe hapa per notifications nese mund te  me ndihmosh:)
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dendi
Administrator
Atehere provo edhe kete si tentative te fundit nese arrin ta zgjidhesh:

Hiqe karten SIM shqiptare nga iPhone. Krijo nje custom firmware te iOS 4.2.1 me sn0wbreeze, me pas beji restore ati me ane te iTunes.
http://www.iphonealbania.net/2011/05/guide-si-te-bejme-jailbreak-untethered_22.html

Ketu do te gjesh Sn0wbreeze, zgjedh versionin per 4.2.1
http://ih8sn0w.com/

Dhe ketu iOS 4.2.1 per ta shtuar tek programi
http://www.iphoneitalia.com/link-per...phone-370.html

Perdor menyren "Expert Mode" per te krijuar custom firmware dhe sigurohu qe te zgjedhesh edhe opsionin "Activate The iPhone"

Pasi ta krijosh, shpetoje ate ne nje kartele dhe vendose iPhone ne DFU dhe spostohu ne iTunes dhe mbaj te shtypur SHIFT dhe me pas shtyp "restore" dhe zgjedh custom firmware te iOS 4.2.1 qe ke krijuar me sn0wmbreeze.

Normalisht ti duhet ta kesh ne rregull basebandin dhe duhet te zhbllokohet edhe me Ultrasn0w, por nese nuk ndodh atehere provoje ti besh edhe njehere tjeter keto hapa.

Pasi te kesh bere restore ne iOS 4.2.1 duhet te montosh basebandin e iPad.
http://www.iphonealbania.net/p/download-firmware-itunes.html

Guida te thote qe te perditesosh ne iOS 4.2.1 por ti nuk duhet ta besh
Lidhe iPhone me redsn0w b5 dhe vendos iOS 4.2.1 origjinale (jo custom firmware) pastaj zgjedh vetem  "install baseband iPad" dhe vazhdo.

Pasi te perfundosh, duhet te shkosh ne Cydia dhe te shkarkosh Ultrasn0w dhe te fikesh dhe rindezesh telefonin.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: iPhone 3g ka mbetur ne restore mode dhe me error 1015

dardan.ar
Duke provuar e provuar per ore te tera
prap se prap nuk bente pra shfaqej ai erori  restricted network..
mua me shume me cudiste fakti se dmth kartela njihej pershkak se kur jipja sim pin tregonte se e jipja sakte ndersa me pastaj nuk mundesha ta zgjidhja operatorin(carrier),
pak para se te dorzohem zyrtarisht thash te kerkoj ne internet dhe diku ne nje koment pash qe than provo ndrro nr.
Dhe ashtu veprova mora nr nga cel tjeter dhe e futa kur papritur  me dulen valet :D
pra i gjithe faji paska qene tek nr tjeter i cili sipas gjitha gjasave me siguri qenka prishur apo ku di gje une, nejse rendesi ka qe problemi u zgjidh.. e ty faleminderit shumeee per gjithe mundin dhe kete durim!
Suksese te metutjeshme!!
12