Ndihme iPhone 3G nuk del nga Recovery Mode

classic Classic list List threaded Threaded
9 messages Options
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Ndihme iPhone 3G nuk del nga Recovery Mode

Lion
This post was updated on .
Pershendetje Kam ni problem me Iphone  3G  Iphone u kan Ios 4.1.0 Ipad Baseband 06.15.00 Jailbreak-Unlock dhe esht ber Update me Itunes ne Versionin 4.2.1 masi u kry procedura update e ituns ka met ne recovery mod kam provuar me iREB-r5 Mirpo nuk e jek prej Recovery Mod kam provuar edhe me Rec Bot v1.1 apet mbetet ne Recovery mod a ka naj zgjidhje per ket problem Herav tjera kur e kam ber vet rstore me itunes ne 4.1.0 normal me  iREB e kam jekur nga recovery mod mirpo tani nuk funksionon ku esht problemi ?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

dendi
Administrator
Provo njehere me kete guiden ketu, nese arrin ta zgjidhesh:
http://www.iphonealbania.net/2011/09/si-te-dalim-nga-recovery-mode-qe.html
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

Lion
Mesa e pash te faqja e fixrecover ka vetem fixrecovery-win per 4.3.3 edhe 4.2.1 ska per 4.1.0 edhe une jam ne 4.2.1 provova ket guiden me krejt procedurat te kaloj apet ne 4.2.1 me shfaqet errori 1600 e aktivizova iREB prap i njeti problem error 1600 a ndoshta duhet masi jam 4.2.1 me aktivizu  tinumbrella edhe me provu me kalu ne 4.1.0 po sdi a ka efekt tani fixrecovery-win 4.2.1 per 4.1.0 po met tani recovery mod e sun baj sen ?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

the_lizard_king
Administrator
provo te nderrosh pc nje her. gjej nej pc mac ose me windows 7
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

Lion
Nuk esht pun me dal kum provu kejt mnyrat me iREB,Recboot,Tiny Umbrella,edhe kur pe provoj me kta fixrecovery421 po thot fut iphone ne dfu mod pe shti iphon ne dfu mod pasta po mbyllet dritarja komandpropit (Cmd) edhe spo vazhdon procedura ! ???
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

the_lizard_king
Administrator
Provo një her te nderrosh pc, e ke provuar apo jo?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

Lion
E kam ndrru pc pram kam qen ne pc me win 7 sod jam me nje pc tjeter win xp mendoj se ky esht problemi im  duke hulumtu naper foruma gjeta ni posti si ky posht ku i ka funksionu te gjithve mirpo esht anglish nuk po e kuptoj edhe aq shikon nese mund te me ndihmoni ti kry kta hapa me posht

_____________________________________________________________________________________
Hey Guys, I just finished fixing this error, basically this error is due to updating your phone with Itunes after the baseband had been downgraded to 00.6.15 (the ipad version) you need to download redsn0w 0.9.6b4 (this one worked for me). and you need to download the "IPhone 3G custom firmaware 4.2.1 8C148.ipsw" and the "IPhone 1,2_4.2.1_8C148_Restore.ipsw".

1- run rednsn0w
2- pick the IPhone 1,2_4.2.1_8C148_Restore.ipsw firmware file
3- uncheck everything except enter in pwnd DFU mode right now (fallow the instruction about how to turn off and on and how to release the power and home button).
4- once you finish this, open Itunes. I tunes will tell you that itunes has detected a iphone in recovery hold down the shift button. it will open an box to choose a file, chose the IPhone 3G custom firmaware 4.2.1 8C148.ipsw file. it will take about 10 minutes to restore without errors.
5- once finished, your phone will have lost the unlock, so run redsnow again, chose the IPhone 1,2_4.2.1_8C148_Restore.ipsw, and install cydia. fallow exactly the instruction to jailbreak. it will take about 5 to 10 minutes. Once done, install ultrasn0w in cydia (ultrasn0w.com), and enjoy your jailbroken and unlocked IPhone 3G. if you have bought another Iphone give this one to your mother or sister, or girlfriend, it still runs like a charm.
P.S: do not update the software from itunes because you'll run through the same problems again.
_____________________________________________________________________________________
Mendoj se edhe problemi jem esht se para ni muje e kum ba flash baseband ipad 06.15.00 per me ba unlock edhe tashti esht ba update me itunes ne 4.2.1 problemi si ma nalt a mund ta perkthe dikush edhe te me ndihmoj ti perdori kta hapat ma nalt?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

Lion
Hej djema ju faleminderit shum Per ndihm problemin e zgjidha me ket metoden lart vertet problemi ishte pasi kam  ber update baseband ne 06.15.00 dhe update ne itunes 4.2.1 ka mbetur ne recovery mod dhe e bera  restore me itunes me  costum firmware (iPhone1,2_4.2.1_8C148_Custom_Restore) Problemi u zgjidh dhe iphoni vazdhoj startimin normal kaloni mir.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Ndihm IPhone 3G Recovery Mod

dendi
Administrator
Bukur