Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

classic Classic list List threaded Threaded
18 messages Options
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
This post was updated on .
Prsh gjith stafit  .posa  u regjistrova ne forumin e juaj  dhe tash von kam nisur te ju perciell ne iphonalbania.net.Un deshta tu a baj disapytje :kam nje iphone 4 te importuar nga zvicra  asht i bllokuar me nje kompani atje sunrise mduket , kam be para nje muaje updat ne  IOS 6.0.1  ,po tash duke par shum artikuj ne iphonalbania rreth perditsimit  ne ios 6.1 edhe jailbreak ,deshta me u suguru se a mund ti bej keto qe i ceka pra, update IOS 6.1 dhe te marr  jailboken dhe se  me qfar mnyre apo programi  mundem pastaj te baj unlock per mem ba me kart te kosoves???.. ju flm .
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

iphon 4

beki
mos kam gabuar  ne diqka gjat postimit  ,
  ska ende pergjigjje per ket pyetje apo qa asht arsyaja?  Un jam i ri  ne ket forum ende sjam mesuar mir te perdor mos duhet ber diqka qe skam ber? shpresoj sa ma shpejt te me jepni nje pergjigjje.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

dendi
Administrator
In reply to this post by beki
Guida më e mirë për të bërë jailbreak është kjo: http://www.iphonealbania.net/2013/02/si-te-kryeni-jailbreak-untethered-te-ios6-per-iphone-me-evasi0n-guida-iphonealbania.html

Por për unlock akoma nuk ka një zgjidhje për iPhone 4, e vetmja është Factory Unlock me IMEI
http://www.iphonealbania.net/2013/01/unlock-ios-61-te-gjitha-zgjidhjet-e.html
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
dendi dua  te them qe kam ber para nje muaje me ios  6.0.1 dhe po kam frik te bej jailbreak sepse mos ponuk mundem pastaj te baj unlock apo ndonje problem tjeter?  pasi bera nj  shiqim tek http://iphoneimei.info aty te rubrika frimware version me qet 5.1   modem  e ka 04.12.02 qfar me sygjeroni per kte ?pasi skam ber jalbreak asnjeher ma par .flm
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
In reply to this post by dendi
?????...
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

dendi
Administrator
In reply to this post by beki
Jailbreak nuk i ndryshon asgjë iPhone që ke ti, mban të njëjtin baseband dhe të njëjtin version të iOS, kështu që punon siç e ke tani. Problemi është kur instalon një version të ri të iOS dhe jo kur bën jailbreak.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
po a do te thot kjo qe un smund ta bej unlock pasi un kam ber update nga iphon-i me heret dhe aktualisht ka ios 6. 0.1 ?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

Re: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

dendi
Administrator
Nëse ti ke instaluar iOS 6.0.1 pa e ruajtur basebandin, do të thotë që ke basebandin më të ri dhe nuk mund ti bësh Unlock, e vetmja mënyrë është të zhbllokosh IMEI. Por jailbreak mund ti bësh pa problem, nëse dëshiron ta përdorësh me kartën origjinale.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

bekijo un kam qellimin me ba unlock   per mem ba me sim te ks se un se perdori me kart origjinale, se sapo me ka ardh nga ch dhe undesha ta baj jailbreak e pastaj ta baj unlock te naj  dyqan qe mirren me ket pun  apo me imei-n te naj faqe online, e desha me u suguru se a mundem me ba jailbreak paraprakish e pastaj unlock ?. kjo asht pyetja qe dua ta di nga ju.flm
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

dendi
Administrator
Po mund të bësh jailbreak tani dhe unlock pasta, pa problem.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
flm shum dendi per kohen qe po me kushton  per kto pergjigjje.
por kam dhe diqka met pyet ,po para dhe mbasi te bej unlock a mund ta ç'instaloj pastaj cydi-an nese deshiroj apo duhet restore me i ba iphon-it?.Dhe me an te ciles guid mund te  bej jailbreak  pa problem?..
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

the_lizard_king
Administrator
Ki kujdes kur ti besh update. Bëji preserve baseband.
Nqs do të heqësh Cydia dhe i ke bere unlock me ultras0w, dmth program nga cydia, bllokohet telefoni.
Un tkëshilloj ta instalosh iOS 6.1 duke ruajtur baseband dhe më pas ta mbash cydia sepse mund tgabosh nej gje duke e hequr cydian dhe i ben padashje update basebandës e pastaj nuk e zhbllokon më as me chip.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
Po pse duhet te ruaj ket baseband  qe thua ti dhe si mun ta ruaj ,me trego pak qfar dmthjne ka kjo bseband se sun jam ka e konceptoj tamam?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

dendi
Administrator
Jailbreak mund ti bësh me këtë guidë: http://www.iphonealbania.net/2013/02/si-te-kryeni-jailbreak-untethered-te-ios6-per-iphone-me-evasi0n-guida-iphonealbania.html

dhe për të fshirë Cydian mund ta bësh me restore ose me Cydelete ose ndonjë program tjetër që e instalon nga Cydia, por më mirë me restore.
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
po si ta beje restore me itunes ,apo si behet ka ndonje guid se si behet ,dhe nese e bej unlock iphonin ,a mund te ndoddh qe pasi te bej restore te me bllokohet perseri iphoni?
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

dendi
Administrator
Po e bëre një herë factory unlock me anë të IMEI nuk ka më problem bllokimi. Për të bërë restore mund të shohësh këtë artikull: http://www.iphonealbania.net/2012/02/kendi-fillestareve-si-te-beni-restore.html
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

beki
po kshtu qe  kam te bllokuar  per momentin,per me  ba jailbreak  dh pastaj me  fshi cydi-an dmth me ba  restore  a me zhbllokohet pastaj me an te imei-t apo te ndonje  servis telefonash qe merretme ket punen e unlock-it ??flm .
Reply | Threaded
Open this post in threaded view
|

RE: Jailbreak dhe Unlock për iPhone 4 me iOS 6.1 Sunrise Zvicër

dendi
Administrator
Po normal që zhbllokohet